-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
Nio personer åtalade
Leverantör anklagas för att ha sålt vidare Samsungs skärmteknologi

En av Samsungs leverantörer påstås ha sålt den koreanska elektronikjättens skärmteknologi till ett bolag i Kina, och nu står nio personer hos leverantören åtalade.
Det är åklagare i Sydkorea som nu har åtalat vd:n och åtta anställda på företaget Toptec, efter att det kommit uppgifter om att man sålt vidare Samsungs proprietära teknologi för böjda OLED-skärmar till ett företag i Kina. Gruppen ska ha upprättat ett skalbolag som fått information i form av utrustning och skisser från Samsungs dotterbolag Samsung Display. Informationen har sedan sålts för motsvarande 125 miljoner kronor, menar åklagarna.
Leverantören förnekar saken
Toptec – som tillverkar utrustning för tillverkning av skärmpaneler – hävdar att man inte gjort något fel och att man kommer att samarbeta i utredningen av saken. Enligt dem har man aldrig någonsin sålt affärshemligheter till någon kinesisk kund, och man säger sig nu hoppas att sanningen ska komma fram i samband med de rättsliga förhandlingarna. En talesperson för Samsung säger till Reuters att man i framtiden kommer att jobba hårdare med att skydda sin teknologi.