-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Kort videoklipp
LG:s G Flex går att böja

Ett kort videoklipp visar att LG:s nya lur G Flex faktiskt går att böja.
I början av förra veckan blev LG:s krökta mobil G Flex till slut officiell. Telefonen har en 6 tum stor skärm med en krökt form som för tankar till en banan eller möjligtvis en traditionell telefon.
Det har varit oklart hur pass flexibel skärmen till LG:s telefon egentligen är, men i ett nytt videoklipp får vi svaret på den frågan. Klippet i fråga är 14 sekunder långt, och visar LG G Flex placerad mot ett bord med skärmen nedåt.
En oidentifierbar person trycker sedan på skärmens baksida, vilket får den att böja sig tills det att skärmen möter bordet.
Utöver den flexibla oled-skärmen på 6 tum så bjuder G Flex även på ett Snapdragon 800-chipset med 2 Gbyte i ramminne, ett batteri på 3 500 mAh och en 13-megapixelskamera.
LG G Flex ska börjas säljas i Sydkorea nu i november. Enligt LG ska "övriga marknader meddelas senare".