-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Bärbar
Logitech släpper bärbar övervakningskamera
Övervakning är sekundärt med nya Logitech Logi Circle.
Uppkopplade övervakningskameror är vardagsmat numera från de flesta tillverkare, men Logitech vill ta fokus från själva övervakningen med sin nya Logi Circle.
Givetvis ska kameran fixa att spela in vad som händer medan du är borta och sånt som vanliga kameror klarar av, men det är när du plockar bort den från dess magnetiska laddningsstation som det händer grejer.
Kameran i sig har nämligen batteri nog att streama i tre timmar på egen hand. Detta för att du enkelt ska kunna sätta kameran där den behövs för stunden. I första hand tänker sig Logitech inte den funktionen för övervakning, utan tillsammans med högtalare och mikrofon ska exempelvis familjemedlemmar som inte är på plats kunna vara med där det händer. Det skiljer sig från andra kameror med tvåvägskommunikation, eller de som finns inbyggda i TV-apparater, då du måste vara där kameran är.
Än så länge är Logi Circle tilltänkt för den amerikanska marknaden och ”utvalda europeiska länder” (vad det nu innebär) och såväl pris som mer exakt lansering är inte känt i dagsläget.
