-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Fyra gånger trådlöst
Logitech styr mer av hemmet

Logitech Harmony-serien utökas med nya universalfjärrkontroller som via en hubb klarar att styra prylar via wlan, bluetooth, infrarött och lägre radiofrekvenser.
Logitech vill med de nya produkterna inte bara styra hemelektroniken, utan även husets värme, belysning och säkerhet. Bland produkter för smarta hem finns en uppsjö av tillverkare, standarder och trådlösa protokoll. Den nya hubben, Logitech Harmony Home Hub, med en prislapp på 100 USD, kan kommunicera via bluetooth, wlan, infrarött och ytterligare radioprotokoll som ger kontroll över produkter från ett stort antal märken.
Bland kompatibla enheter finns Philips uppkopplade ljuskällor i Hue-serien, den omtalade Nest-termostaten och hela serier av produkter från SmartThings och Lutron.
Logitechs hub styrs antingen via en mobilapp eller genom fjärrkontroller i olika prisklass. Den enklaste varianten har vanliga knappar och kostar 149 USD tillsammans med hubben medan ett paket där en mer avancerad fjärr med pekskärm ingår kostar 349 USD.
Hubben ska vara möjlig att expandera med ytterligare radioteknik som Z-wave och Zigbee via ett tillbehör som släpps i december.
Källa
