-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
Windows 10 Mobile
Microsoft uppdaterar foton och kameraapp

Microsoft har uppdaterat kameraappen och fotoalbumet i Windows 10 Mobile, där särskilt den senare har fått nya funktioner.
Uppdateringen av kameraappen ska mest röra sig om buggfixar, utan några nya funktioner, men fotoappen ska däremot ha fått flera nya funktioner.
I inställningsmenyn finns nu ett alternativ för att skriva ut bilder från trådlösa skrivare, eller till en PDF. Du kan också välja om en levande bild, det vill säga en bild som fångar ögonblicken före och efter att fotot togs, visas som animering eller stillbild. Under instälningar i appen hittar du nu även en mätare som visar hur mycket av din lagringskapacitet på Onedrive du utnyttjar, om du har ställt in automatisk backup till molntjänsten.
Uppdateringen gör att versionsnumret på Foton hoppar från 16.201.16372 till 16.317.14282. Vi har dock inte kunnat testa den i praktiken, då våra Windows 10-mobiler anser sig vara uppdaterade till senaste versionen av apparna trots att vi kan se den uppdaterade versionen i Windows Store. Vi gissar att det beror på att apparna ännu inte är uppdaterade till svenska och att de kommer inom kort.
