-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Urbanears Lotsen
Mindre multiroomhögtalare från Urbanears
Är du sugen på Urbanears multiroomhögtalare men tycker att de är för dyra eller för stora finns nu en ny minsting i serien.
Förutom hörlurarna Plattan gör Urbanears även högtalare, och förutom Urbanears gör Zound Industries, som företaget bakom varumärket egentligen heter, även prylar under varumärket Marshall. Under bägge dessa märken har man var sin serie multiroom-högtalare som har det gemensamt att de har såväl Chromecast och Apple Airplay som Spotify Connect inbyggt, förutom att du kan ansluta via bluetooth och kabel. Du kan programmera in ett antal förvalda spellistor eller webbradiokanaler via en app, som du sedan väljer mellan med ett vred som på en gammaldags radio.

En nackdel med högtalarna har varit att de är relativt dyra, men nu kommer ett billigare alternativ i form av Urbanears Lotsen, som kostar 2000 kronor. Ljudet i högtalaren gör den enligt Urbanears lämplig för små lägenheter, men du kan även koppla ihop den med andra högtalare av samma modell eller med storasyskonen Stammen och Baggen. Den mellanstora Stammen kostar 2500 kronor och Baggen 3000 kronor.
Urbanears Lotsen är klädd i nättyg och finns i sex färgvarianter: grå, rosa, orange, indigo, grön och svart. Vikten är 1,86 kg och måtten 172 x 115 x 193 mm. Den finns i butik nu.