-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
Project Ara
Modulär Google-platta
GFXBench kan ha upptäckt en modulär surfplatta från Googles Ara-projekt.
"Project Ara” var superhett för ungefär ett år sedan. Utvecklingsprogrammet är Googles försök att göra en Android mobil som består av utbytbara komponenter, alltså en mobil vars grundkoncept bygger på samma princip som en stationär pc. Vill du ha mer minne? Uppgradera till ett minneskort med större kapacitet. Missnöjd med kameran? Byt ut den mot en med fler megapixlar. Vill du ha stereoljud? Ta bort en modul och sätt i en extra högtalare istället.
Den första fungerande prototypen visades upp på Google I/O-konferensen maj 2015. Efteråt har det varit tystare. På projektets webbsida står det att Google jobbar mot en begränsad marknadspilot under 2015 men det är inte bekräftat om en pilot har dragit igång (planen var att den skulle göras i Puerto Rico). Trots att det tåget redan har gått så kommer det nu tecken på att projektet i högsta grad lever, fast nu även i ett större format.
Ett 3d-grafikprestandatest på GFXBench visar resultatet från en Androidplatta med namnet Google Project Ara (A8A01). Hårdvaruinformationen får man ta med en nypa salt eftersom surfplattan inte är en färdig produkt. Är den dessutom modulär så blir den information än mer oväsentlig i slutändan. Det intressanta är att Google verkar utvidga sin satsning på modulär mobilteknologi.
Google är inte det enda företaget som laborerar med modulera mobiler. ”Rättvisemobilen” Fairphone 2 är även den modulär men den måsta man, till skillnad mot Ara-prototypen, öppna upp för att kunna byta ut delarna.
