-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Nya processorn och ny kamera
Motorola lockar med ny teknik
Motorola ger ledtrådar om både nya Snapdragon-processorn och 200MP-kamera.
Motorola har gått ut på det kinesiska sociala nätverket Weibo och lockar med ny teknik som de kommer att använda. I en post skriver de att de öppnar upp för en era med 200 miljoner pixlar inom mobilfotografering, det vill säga 200MP, och avslutar inlägget med ”vi ses i juli”.
Det andra inlägget visar en illustration som verkar visa siluetten av en vikbar mobil tillsammans med texten ”hello moto, hello Snapdragon 8+” vilket näst intill bekräftar att en enhet med Qualcomms nya Snapdragon 8+ Gen 1 är i antågande. Troligtvis handlar det som Motorolas Razr 3 som enligt tidigare rykten ska komma att bli företagets nya flaggskepp.
Om de två detaljerna, 200MP-akemran och nya processorn, har någonting gemensamt utöver att bägge marknadsförs med moto-loggan är inte klart, så vi vet ännu inte om det handlar om en eller två olika enheter.