-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Ingen billig eldräv
Mozilla lägger ner billiga smartphones
En smartphone med Firefox OS för 25 dollar var en dröm som visade sig vara lite för bra för att vara sann.
Mozilla och deras mobila Firefox OS har inte riktigt tagit den fart som många hade hoppats på för ett par år sedan. Nu kommer fler bakslag i form av att de beslutat sig för att lägga ner försöken på att få ut en smartphone med Firefox OS för ynka 25 dollar till utvecklingsländer.
Den billiga luren var Mozillas strategi för att hitta sin egen nisch och för att kunna ge förstagångsköpare av en smartphone något som var ännu billigare än de billigaste Androidlurarna.
Nu meddelar VD:n Chris Beard att projektet läggs ner och att företagets mobilavdelning kommer att stöpas om rejält. Dels ska fokus för Firefox OS läggas om för att inte enbart fokusera på pris. Dels ryktas det att Firefox OS, i stil med vad Blackberry gjort tidigare, kommer att få stöd för Androidappar inom en snar framtid.