-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Hindrar dig från att bli spårad
Mozilla släpper ad-blockerapp till Ios
Focus by Firefox från Mozilla är en ny Ios-app som inte bara blockerar annonser utan även hindrar trackers från att spåra dig på nätet.
En av de mest uppskattade nyheterna i Ios 9 är att systemet nu tillåter så kallade adblocker-appar, det vill säga program som stoppar annonser från att visas på webbsidor.
Mozilla, organisationen bakom bland annat webbläsaren Firefox, har precis släppt en annonsblockeringsapp som gör det möjligt att utnyttja tekniken från Firefoxs privata surfläge när du använder Safari på din Iphone eller Ipad.
Utbudet av adblocker-appar till Ios är stort, men det som skiljer Focus by Firefox från konkurrenterna är att appen gör mer än att enbart stoppa reklam från att visas på sidorna du besöker.
Med Focus aktiverat kan du också hindra tredjepartskakor från att lägga till så kallade trackers, som kan användas av exempelvis Google och sociala medietjänster för att spåra sidorna som du besöker på nätet och sedan sälja den informationen vidare till reklamköpare.
Focus är Mozillas andra Ios-app - den första är en version av webbläsaren Firefox för Iphone och Ipad. Men på grund av restriktioner från Apple kan inte funktionerna från Focus integreras direkt i Firefox för Ios. Istället kommer de enbart finnas tillgängliga som ett tilläg till webbläsaren Safari.
I nuläget verkar det heller inte finnas några planer på en Androidversion av Focus by Firefox. Många av de verktyg som Focus erbjuder finns dock tillgängliga i det privata surfläget som Firefox för Android har, skriver Techcrunch.