-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Klocka, plattor, hybrider
Mycket nytt från Asus på computex

Asus har släppt en hel hög nya prylar under Computex-mässan och vi kikar lite närmare på vad de har att erbjuda.
Klockan i sig kommer i två storlekar och i färgerna grå, guld och silver. utöver det finns det plastarmband i blått, orange, rött och beige. Det finns även läderarmband i khaki, brunt, grå, blå och orange. Duger inte det finns även metallarmband i silver, grått eller guld att köpa till. Är du ännu petigare kommer det även att finnas ett armband med Swarowski-kristaller på, vilket ger dig totalt 78 olika kombinationer av klockan att välja mellan.

Plattan har nämligen utbytbara baksidor. Antingen kan du nöja dig med att byta färgade skal ála nittiotal, eller så kan du skaffa skal till plattan som faktiskt gör något extra. Dels finns det såklart skal som ger dig skydd runt hela plattan, men även ett extra batteriskal eller varför inte ett högtalarskal. Förvånande nog pratas det inte om ett tangentbordsskal, trots att Asus är något av världsmästare på hybridprylar.
Som platta i sig landar den i budgetsegmentet, med en åtta tum stor skärm med upplösningen 1280 x 800 pixel, ett Intel Atom X3 C3200-chipset, en eller två gigabyte arbetsminne beroende på modell och åtta eller 16 gigabyte lagringsutrymme.
