-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Enligt @evleaks
Namnet på Nokias första Androidlur avslöjat

Nokia X. Det blir namnet på finnarnas första smarta mobiltelefon med Android under huven, hävdar läckaren @evleaks.
En av vinterns mest spännande ryktesföljetonger i mobilvärlden handlar om projektet Normandy, som ska vara en ny smart mobiltelefon från Nokia.
Det som gör Normandy intressant är att den körs med en modifierad version av operativsystemet Android. Syftet med projektet sägs vara att skapa en smartphoneplattform för utvecklingsländer som en del av Nokias fortsatta Asha-satsning.
Turerna kring Normandy har varit många. Vissa hävdar att projektet är nedlagt på grund av Microsofts uppköp av Nokia. Andra påstår att Normandy-satsningen fortfarande är levande i allra högsta grad.
Under januari har vi sett flera läckta bilder som sägs föreställa prototyper av luren. Nu har @evleaks - känd insiderkälla som läcker information via Twitter - gått ut med att Nokias Androidtelefon kan få namnet Nokia X.
Project Normandy = Nokia X
— @evleaks (@evleaks) 23 januari 2014
Det är ett enkelt namn som på ett effektivt sätt särskiljer Androidtelefoner från exempelvis Nokia Lumia-serie. Nu återstår det att se om Normandy - förlåt, Nokia X - kommer att nå konsumentmarknaden.