-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
Sammanställning: Tillväxten av de olika Android-versionerna
Närmare 21 procent använder Kitkat
Kitkat fortsätter att växa och drygt en femtedel av världens alla Android-enheter körde versionen i början av augusti.
Google släpper nya versionen av Android, Android L, till allmänheten i höst. Under tiden fortsätter Android 4.4 Kitkat att sakta men säkert växa. Enligt Googles senaste siffror var 20,9 procent av Android-enheterna utrustade med Kitkat i början av augusti. Det motsvarar en ökning med tre procentenheter sedan början av juli.
Jelly Bean är dock fortfarande den dominerande versionen av Android, med en andel på 54,2 procent. Jelly Beans andel ökade efter att Kitkat lanserades i november 2013, men har sedan dess återgått till ungefär samma nivå som i december. Det är främst de allra äldsta versioner av Android som minskat sedan Kitkat blev tillgängligt. Gingerbread minskade sin andel från 24,1 procent i december 2013 till 13,6 procent i augusti medan Ice Cream Sandwich minskade från 18,6 procent till 10,6 procent.
Enheter som mäts i Googles data är de som under en sjudagarsperiod (till den 12:e augusti) besökt Google Play Store och som kör senaste versionen av appmarknadplatsens app, det vill säga enheter med Android version 2.2 eller senare.