-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Somna till Netflix
Netflix inför sömntimer för trötta tittare – först i Android
För att slippa tappa bort dig i en film eller serie om du somnar framför skärmen ska Netflix testa att införa en sömntimer.
Netflix kommer att testa en ny funktion för de som ofta somnar medan de använder deras tjänst. Funktionen är en så kallad sömntimer som kommer att testas på androidenheter till en början. En del användare kommer att börja se en klockikon medan de tittar på något och om du trycker på den kommer du att kunna välja en tid, antingen 15, 30 eller 45 minuter. Efter den tiden kommer Netflix att stänga av strömningen.
Fördelen om du brukar somna framför skärmen är att du slipper tappa bort var du är någonstans eftersom Netflix stänger av efter den förinställda tiden.
Andra appar har redan den här funktionen, till exempel Spotify. Om funktionen tas emot väl kommer den eventuellt att göras tillgänglig för alla användare och på fler enheter.