-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Varmt mottagen
Nexus 9 går nu att köpa i Sverige
Nu finns Wifi-versionen av Googles och HTC:s nya surfplatta Nexus 9 att köpa i Google Play, åtminstone i en del utföranden.
Nu finns Nexus 9, surfplattan som byggts av HTC och som har den nya Android-versionen 5.0 Lollipop från start, att köpa i svenska Google Play. Det är endast Wifi-versionerna som är tillgängliga i dag, och priset är 3 495 kr för 16 GB och 4 395 kr för 32 GB. Beställer man den nu ska den lämna Googles lager i Sverige senast dagen efter.
Tidiga recensioner på plattan har redan dykt upp på de engelskspråkiga sajterna Boy Genius Report och Engadget, och de är mycket positiva. En recension kommer givetvis också här på Mobil.se så fort vi fått vårt exemplar och hunnit testa det.
Den som vill ha 4g-varianten av Nexus 9, liksom mobilen Nexus 6 och spelkonsolen Nexus Player, får vänta lite till, även om just Nexus Player nu släppts i USA och därför borde vara nästa enhet på tur att dyka upp hos oss.