-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Cyan-uppdatering av Lumia-telefoner
Nokia uppdaterar med fler skärminställningar

Fler nyheter för den kommande Lumia Cyan-uppdateringen, som ska förse Nokias Lumia-telefoner med Windows Phone 8.1, har nu avslöjats.
Lumia Cyan är namnet på en kommande firmware-uppdatering för Nokias Lumia-telefoner som kommer att förse lurarna med en del nya Nokia-utvecklade funktioner samtidigt som man rullar ut Windows 8.1 för lurarna. En av funktionerna i Nokias uppdatering, vilken avslöjas genom en skärmdump på den sociala nyhetssajten Reddit, ska göra så att det går att få större kontroll över ljusstyrkan på skärmen på telefonen än med nuvarande system.
Medan Lumia-användare idag är förvisade till att antingen låta telefonen avgöra ljusstyrkan på skärmen automatiskt, eller till att växla mellan tre olika statiska lägen, så kommer firmware-uppdateringen ge möjlighet till att i detalj finjustera ljusstyrkan med en stapel och profiler för ändamålet.