-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
Lägger ned Windows Phone-apparna
Nordea och 7-Eleven dumpar Windows Phone

Både Nordea och 7-Eleven dumpar nu sina Windows Phone-appar.
Medan antalet appar i Windows Phone Store konstant ökar och passerade 200 000 så sent som i vintras, så tycks tålamodet med plattformen, som andelsmässigt sett fortfarande är ett litet system på mobilmarknaden, samtidigt börja ta slut från flera håll.
Nordea, som tidigare har fått kritik bland annat från Finansinspektionen för sina strulande IT-tjänster, beslöt nyligen att helt lägga ned sin Windows Phone-app för att istället satsa på att vidareutveckla apparna för Iphone och Android. Anledningen till att Windows Phone-appen läggs ned för Windows Phone är bland annat att det bara är en liten minoritet av bankens kunder som använder appen.
Att Nordea lägger ned sin Windows Phone-app är förmodligen något av en smärre prestigeförlust för Microsoft i Skandinavien, men på global nivå lär Microsoft nog kunna leva med det. Värre är i så fall att butikskedjan 7-eleven, som med sina 50 000 butiker världen över är världens största närbutikskedja, nu enligt WPCentral också har beslutat att sluta ge användarstöd för sin Windows Phone-anpassade mobilapp.
Är det här en trend för Windows Phone när marknadsandelarna för systemet ser ut att stå och stampa på en väldigt låg nivå jämfört med jättarna Android och Ios? Skriv gärna vad du tycker, men kom ihåg att hålla god ton.