-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Sony uppdaterar
Nu får Xperia Z3 och Z3 Compact Lollipop
Nu har Sony börjat rulla ut uppdateringen av Xperia Z3 och Z3 Compact till Android 5.0 i Sverige.
Sony har nu till slut börjat rulla ut sin Lollipop-uppdatering. Först ut är Xperia Z3 och Z3 Compact, och Norden och Baltikum blir först ut att få uppdateringen, vilket innebär att chansen är god att uppdateringen finns tillgänglig när du läser det här.
Förutom att uppdateringen ger den nya look som Android 5.0 innebär tillsammans med de andra nyheterna i systemet har Sony även lagt till möjligheten att spara appar på minneskortet, något som saknas i Standard-Android.
Uppdateringen kräver just nu att du ansluter mobilen till en dator, men Rikard Skogberg på Sony säger "över luften jobbar vi också på men det kommer ta någon dag eller två till".
Vi kan även notera att Sony inte valt att implementera Androids stöd för att spara kamerabilder i RAW-format i sin version av Android 5.0. Man har inte heller implementerat någon snabbgenväg för att komma runt Googles utskällda variant av det tysta läget på telefonen.
