-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Förhandsuppgifterna stämde
Nu har Google börjat sälja ljudböcker i Playbutiken
Precis som förhandsrykten gjort gällande så har Google nu börjat sälja ljudböcker via sin Playbutik. Tjänsten finns i 45 länder och böcker finns på nio språk.
Det var i november som de första uppgifterna om att Google skulle börja sälja ljudböcker började cirkulera. Och nu finns en helt ny sektion plötsligt på plats i butiken. Det handlar alltså inte om någon streamingtjänst utan om möjligheten att köpa enstaka ljudböcker. Tjänsten har i nuläget rullats ut i 45 länder och böckerna finns på nio språk. Såväl Android- som IOS- och desktop-användare kan köpa böckerna, som även går att provlyssna på innan man gör sitt köp. Du hittar direkt till den svenska butiken via länken här.
Google Assistant kan läsa dem
En smart funktion är att man kan be Googles AI-assistent Google Assistant att läsa boken med kommandot ”Ok, Google. Read my book”. Det ska även gå att byta hårdvaruplattform, till exempel från telefonen till bilen, och få boken fortsatt uppläst där man senast slutade. Stödet för Googla Assistant blir dock helt exklusivt förbehållet Android-baserade enheter. Priserna på böckerna ligger på mellan 80 och 260 kronor.