-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Anklagas för dataläckage
Nu slår Angry Birds tillbaka mot NSA

NSA kan ta del av användardata via appar som exempelvis Angry Birds, hävdar visselblåsaren Edward Snowden i ett nytt avslöjande. Men nu slår utvecklaren Rovio tillbaka mot honom och NSA.
Amerikanen Edward Snowden ligger bakom flera komprometterande avslöjandet om amerikanska underrättelsemyndigeten NSA, publicerade i tidningar som The Guardian och New York Times.
I nya, tidigare hemliga dokument läckta av Snowden framgår att NSA har möjlighet att hämta ut personlig data om användarna från populära appar. I vissa fall rör det sig om känsliga uppgifter gällande exempelvis användarnas sexuella preferenser.
En av de appar som pekas ut är Angry Birds. Därför skickade Rovio, som utvecklar Angry Birds, ut ett pressmeddelande på tisdagen där man vill slå fast att man inte samarbetar med myndigheter som NSA, och att man inte delar ut användardata.
I pressmeddelanden antyds det att den påstådda övervakningen istället kan ha skett via annonsnätverk i apparna, som tillhandahålls av tredje part. Enligt Rovio tillåter man inte att tredjepartsnätverk lämnar ut personlig information som samlats in via utvecklarens populära appar.
”Eftersom den påstådda övervakningen sägs använda sig av tredje partens annonsnätverk blir den viktigaste diskussionen hur man säkerställer integritet, samtidigt som man förhindrar negativ påverkan för reklambranschen och de appar som förlitar sig på annonsnätverken”, skriver Rovios vd Mikael Hed i pressmeddelandet.