-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Försmak innan glasögonen
“Ny 3D-modul i nästa Ipad – kommer till Iphone och Apples glasögon”
En ny 3d-sensor som gör att du kan skapa 3d-modeller av rum, objekt och människor och läsa av omgivningen har Apple enligt uppgift under utveckling.
Den nya 3D-modulen ska göra entré i nästa Ipad Pro och sedan sitta även 2020 års Iphone-modeller senare under året. Uppgifterna kommer från Bloomberg som i sin tur fått informationen från personer med insyn. Nya Ipad Pro ska enligt uppgifterna släppas under första halvan av 2020 och ska förutom den speciella 3D-sensorn även ha dubbla kameror på baksidan, för första gången i Ipad.
Under kommande år planerar sedan Apple att sätta 3d-sensorn i ett headset för Augmented reality med spel, underhållning och virtuella möten som primära användningsområden. En av Bloombergs källor hävdar även att sensorn enligt planerna sedan under år 2023 ska finnas i glasögon med mer traditionell design, alltså inte så skrymmande.
Apple ska för det här ändamålet arbeta på ett nytt operativsystem som internt kallas rOS och ska göra att nuvarande enheter ska fungera tillsammans med de nya produkterna.