-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Dags att skruva ihop ett nytt smart hem
Ny generation av Ikeas smarta hem-produkter

Stora nyheter väntar när Ikea lanserar en helt ny generation för att styra våra smarta folkhem.
I april rapporterade vi om en läcka angående vad som sades vara en ny gateway vid namn Dirigera för Ikeas smarta hem. Läckan visade sig stämma, och Ikea har nu bekräftat att det handlar om en ny generation för företagets satsning på smarta hem.
Den nya gateway-enheten kommer mycket riktigt att heta Dirigera och efterträder den nu fem år gamla Trådfri-enheten. Den riktigt stora nyheten är inte enbart att Dirigera kommer att ha stöd för wifi, Zigbee och Thread-protokollen, utan även för den nya standarden Matter som är skapat för att lätta kunna snyta ihop olika ekosystem. Bland annat kommer enheter från Apple, Google, Amazon och Samsung att fungera tillsammans med Matter.

Dirigera kommer även att drivas vis usb C-laddning.
Man kommer även att släppa en helt ny app tillsammans med Dirigera, med vilken det bland annat bli möjligt att styra de anslutna enheterna på distans.
Både Dirigera och den nya appen kommer att lanseras någon gång i oktober.
Ikea säger också att deras nuvarande gateway Trådfri inte kommer att uppdateras med stöd för Matter, men att den kommer att fortsätta att få uppdateringar i minst tre år till.