-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
SE2
Ny Iphone SE kan komma snart
Har Apple ändrat sig kring miniluren?
Iphone SE blev en oväntad succé för Apple när den släpptes förra året. En billigare, men framför allt mindre telefon verkade falla fler i smaken än vad Apple hade berättat för fabrikerna. Att det skulle komma en uppdaterad version känns således inte speciellt konstigt, men samtidigt har det ryktats att Apple hoppar över det åtminstone i år.
Nu kommer däremot nya rykten som säger tvärtom. Enligt Macrumors kommer en ny version av telefonen att släppas i mars. Ryktet backas upp av att den amerikanska kedjan Target tydligen ska ha börjat skicka tillbaka befintliga Iphone SE-lurar till Apple, något som brukar betyda att en uppdatering är på ingående.
Vad det kan tänkas bli för innehåll i luren återstår dock att se. I bästa fall får vi se samma formfaktor som förra året, men med mer av den teknik som sitter i Iphone 7. Främst skulle det i så fall handla om processor, kamera och eventuellt 3D touch-tekniken för skärmen.