-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
Kanske inte död och begraven
Ny smartklocka på gång från Meta

Metas satsning på en egen smartklocka kan ha tagit ny fart.
När Meta gjorde sina stora kostnadsbesparingar förra året var deras satsning på att utveckla en egen smartklocka ett av de projekt som fick stryka på foten. Nu verkar det dock som att företaget inte bara aktivt arbetar med att utveckla en egen smartklocka, utan att det handlar om en ny version jämfört med den som lades ner förra året.

Det är läckaren Kuba Wojciechowski som via en anonym källa har kommit över bilder och lite information om vad som påstås vara den nya klockan, som i likhet med den tidigare planeras att få en inbyggd kamera. Den ska dessutom inte utnyttja operativsystemet Wear OS utan istället använda Android.
Wojciechowski påpekar själv att det finns små kosmetiska skillnader och en del förändringar i vilka sensorer som kommer att finnas, men att den nya versionen fysiskt är mycket likt den första versionen.