-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Specifikationer avslöjade
Ny Sony-telefon dyker upp i benchmark-test
En enhet kallad Sony G8441 har dykt upp i ett benchmarktest på sajten Antutu. Därmed specifikationerna för en av de två Sony-telefoner som väntas offentliggöras till hösten ha avslöjats.
Det finns inga officiella uppgifter om två nya smartphone-enheter från Sony i höst, men intensiva rykten har gjort fällande att just det är vad vi bland annat kommer att få se i samband med IFA-mässan i Berlin i september. De nya enheterna ska heta Xperia XZ1 och XZ1 Compact, och den enda större skillnaden på enheterna ska vara skärmen. En av de två enheterna har nu dykt upp på benchmarktjänsten Antutu, och den har modellbeteckningen G8441.
720p-display
Enheten har enligt uppgifterna från Antutu en Snapdragon 835-processor, Adreno 540-GPU, 4 GB arbetsminne och 32 GB internet lagringsutrymme. Vidare har den två kameror på vardera åtta megapixlar och en skärmupplösning på 720 x 1 280 pixlar. Det senare är aningen anmärkningsvärt, då tidigare rykten om modellen G8441 handlat om en skärm med full HD-upplösning. Enheten ska även köra Android 8.0.0.