-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Iphone 5s och 5c
Nya Iphones till Sverige 25:e oktober
Apple har bekräftat att nya Iphone 5S och 5C släpps den 25:e oktober i Sverige, samt vad mobilerna kommer att kosta.
16 gigabyte-modellen av Iphone 5s får ett rekommenderat pris på 6 295 kronor. 32 gigabyte-versionen hamnar på 7 295 kronor och toppmodellen med 64 gigabytes minne kostar 8 295 kronor. Alla prisuppgifter inklusive moms.
Iphone 5c blir som väntat aningen mer prisvärd men långt ifrån en budgetmodell. Den med 16 gigabyte får ett rekommenderat pris på 5 295 kronor, för 32 gigabyte-modellen får man punga ut med 6 295 kronor för 32 gigabyte-modellen. Det finns ingen 64 GB-modell av Iphone 5C.
Iphone 4S med 8 gigabytes minne kommer att finnas kvar i sortimentet och kosta 3 495 kronor.
Vill man ha fodral till de nya modellerna så kostar de 349 kronor för iPhone 5s och 269 kronor för 5c.
Om kunden inhandlar en iPhone 5s eller iPhone 5c i en Apple Store-butik så får den gratis hjälp med att anpassa enheten. Kunderna kan också delta i kostnadsfria Ios 7-workshops. Hos operatörerna har Telenor, Telia, Tele2 och Tre alla gått ut och bekräftat att de kommer att sälja Iphone 5S och Iphone 5C.
Försäljningen i Sverige startar alltså den 25 oktober, om drygt två veckor och Telenor har bekräftat att de börjar sälja redan naten mot den 25 oktober, vilket flera operatörer liksom tidigare år förväntas göra.