-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Rykte
Oneplus 5 får 8 GB arbetsminne
Oneplus 5 – som ologiskt nog lär vara namnet på nästa Oneplus-enhet – sägs få hela 8 GB arbetsminne, det vill säga dubbelt så mycket som dagens standard-RAM för smartphones.
Obekräftade uppgifter med ursprung i Kina gör gällande att man kommit över specifikationerna för nästa Oneplus-flaggskepp, en enhet som sägs få namnet Oneplus 5 (detta trots att den tidigare enheten hette Oneplus 3T, men siffran 4 anses betyda otur i Kina). Och om uppgifterna stämmer så är det en enhet med riktigt imponerande specifikationer vi har att vänta oss.
Mycket minne
Den mest iögonfallande uppgiften gäller RAM-minnet som anges bli 8 GB, det vill säga dubbelt så mycket som de flesta flaggskepps-telefoner kommer med idag. Det vore dock inte helt oväntat, eftersom Oneplus 3 var en av de första telefoner som släpptes med hela 6 GB arbetsminne, så det finns lite tradition på området.
Imponerar även i övrigt
Men även specifikationerna i övrigt vittnar om en mycket kraftfull enhet. Under skalet sägs Qualcomms Snapdragon 835-chipp sitta och skärmen ska ha en upplösning på 1 440 x 2 560 pixlar, något som innebär att det blir den första Oneplus-enheten hittills som har högre upplösning än Full HD. Några uppgifter om lagringsutrymme har ännu inte läckt ut.