-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Ute en vecka efter presentationen
Oneplus 6T börjar säljas den 6 november
Efter att Oneplus bekräftat att man kommer att presentera sin nya telefon Oneplus 6T den 30 oktober, så avslöjar man nu dessutom att den kommer att kunna köpas från den 6 november.
Oneplus har redan tidigare bekräftat att man kommer att offentliggöra sin nya telefon Oneplus 6T i samband med ett event i New York den 30 oktober. Och nu har den kinesiska telefontillverkaren dessutom avslöjat att enheten kommer att börja säljas bara en vecka senare, närmare bestämt den 6 november. Den som har vägarna förbi Indien kan till och med plocka upp ett exemplar redan den 5 november. Oneplus har däremot inte avslöjat några närmare detaljer om enheten.
Kan fortfarande överraska
Den nya enheten förväntas inte bjuda på några direkt omvälvande förändringar jämfört med föregångaren Oneplus 6, även om det förstås kommer att sitta nyare komponenter under skalet. Den största nyheten sägs vara en fingeravtrycksläsare under skärmglaset, samt att man med den nya telefonen för första gången väljer att slopa den klassiska 3,5-mmilimetersutgången för hörlurar. Men det finns förstås utrymme för överraskningar, och först den 30 oktober vet vi exakt vad den nya telefonen har att erbjuda, och kanske framför allt vad den kommer att kosta.