-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Ett par år efter andra tillverkare
Oneplus bekräftar första helt trådlösa hörlurarna: Oneplus Buds
Efter att länge ha hållit fast vid trådbundna hörlurar tar nu även Oneplus steget till true wireless.
Oneplus Buds ska de nya hörlurarna kallas och de lanseras samma dag som den första telefonen i Oneplus billigare smartphoneserie Oneplus Nord. Det är den 21 juli som både telefon och hörlurar alltså lanseras, men särskilt mycket mer om hörlurarna får vi inte veta ännu.
När många andra tillverkare redan är inne på andra eller tredje generationen av sina trådlösa lurar så introducerar alltså Oneplus sina första true wireless-hörlurar inom kort. I ett uttalande säger Oneplus-grundaren och VD:n Pete Lau att Oneplus Buds ska ge bra ljudkvalitet och vara lätta att använda, framförallt med enkel anslutning till telefonen.
Tidigare rykten har talat om en design som liknar Apples Airpods men med ett mer runt laddningsetui samt design av hörlurarna som för vidare detaljer vi sett tidigare i Oneplus Bullets-headset.