-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
LG bjuder in till event
Optimus G2 i slutet av maj?
Sydkoreanska LG har skickat ut inbjudningar till pressevent i slutet av månaden. Nu spekuleras det om att tillverkaren planerar visa upp uppföljaren till LG Optimus G då.
"ImaGination Begins" och sedan datumet 30:e maj 2013 - mer än så går det inte att utläsa från den pressinbjudan som LG nyligen har skickat ut.
Men på inbjudan ser man också en mobiltelefon som är porträtterad från sidan. Detta - i kombinationen med det stora "G":et i ordet "imaginationen" - har fått spekulationerna på nätet att komma igång ordentligt.
Telefonen på bilden har vissa designlikheter med LG Optimus Go Pro, som mobil.se tittade närmare på under MWC 2013. Men det kan också vara en helt ny modell som har en liknande formgivning med de tydligt rundade kanterna som Optimus G Pro har. En het kandidat bland Androidfansen är LG Optimus G2, som ryktas vara på gång från LG.
Mystisk enhet på läckt bild
Enligt förhansryktena ska LG Optimus G vara en riktig prestandabest med Qualcomms Snapdragon 800-systemprocessor (klockad till 2.3GHz), 13-megapixelskamera och en full hd-skärm av ännu okänd storlek.
Tidigare under veckan dök det upp en bild på en mystisk LG-enhet som ser ut att helt sakna fysiska knappar. Men om bilden föreställer Optimus G2 eller inte ska vi låta vara osagt.
Den 30:e maj får vi reda på vad LG har i rockärmen.

