-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
Ledande jätte
Över 50 miljarder ARM-baserade chip sedan 1991
ARM:s partnertillverkare har levererat över 50 miljarder chip sedan 1991. Av de 50 miljarderna levererades 10 miljarder under enbart 2013.
ARM licensierar kretsarkitekturer som partnertillverkare sedan använder för att bygga kretsar baserade på dessa. ARM är den ledande instruktionsuppsättningen för systemchip som används i uppskattningsvis 90 % av alla mobiltelefoner.
Av de 50 miljarder(!) ARM-chip som levererats sedan 1991 så har 37,5 miljarder av dessa levererats de senaste fem åren (2009-2013), vilket kanske inte är så konstigt med tanke på den lavinartade försäljningen av smartphones de senaste åren.
Arkitekturer inom Cortex A-familjen från ARM är främst vad som möjliggjort expansionen på smartphone-marknaden. En mobiltelefon innehåller vanligtvis flera olika ARM-baserade kretsar och leveranserna av kretsar med arkitekturer inom Cortex M, avsedda för mikrokontrollers har också ökat kraftigt de senaste åren.
ARM påpekade 2012 att leveranserna av enbart Cortex A passerade leveranserna av x86-baserade processorer. x86 är den ledande instruktionsuppsättningen på marknaden för PC-processorer tillverkade av främst Intel och AMD. Volymerna bör dock sättas i kontext till priserna då ARM-baserade kretsar har ett betydligt lägre försäljningspris än x86-baserade processorer.