-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Premiär på Sony Ericsson Z700
Java och färgskärm i gamla Z7
Sony Ericsson fortsätter att producera häftiga telefoner med färgskärm. Z700 har dessutom möjligheten att ladda ner Javaspel från internet och installera i telefonen.
De polyfoniska ringsignalerna i Z700 har riktigt bra ljud.
Två kända biofilmer - Men in Black och Charlie's Angels - har fått ge namn åt de två Javaspel som ligger i telefonen redan från start. Och Z700 är verkligen en speltelefon, med både färgskärm och bra ljud. Sony har dessutom annonserat att man lagom till försäljningsstarten av Z700 kommer att öppna en ny hemsida där man ska kunna ladda ner en mängd spel och polyfoniska ringsignaler.
Z700 är en GPRS-telefon, vilket innebär att telefonen kan vara ständigt ansluten till Internet till låg kostnad.
Dataöverföringen (4+2 tidluckor) är ganska snabb jämfört med konkurrerande modeller. Även bluetooth finns i Z700, så om man har en handdator eller laptop med bluetooth kan man koppla även dessa enheter till Internet via Z700. Bluetooth innebär också att man kan ansluta Sony Ericssons (eller konkurrenternas) bluetooth-headset som kan kopplas utan sladd till mobilen.
Det finns även e-postprogram i mobiltelefonen. Wapläsaren kan även användas för att läsa vanliga webbsidor, men det ska sägas att sådana sidor inte brukar göra sig så bra i mobiltelefoner.