-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Här är Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 2: Qualcomm presenterar nya generationen Snapdragon
Här är systemkretsen som lär sitta i många flaggskeppsmobiler det kommande året.
Qualcomm har nu presenterat nästa generations systemkrets inom Snapdragon 8, redan tidigare känd som Snapdragon 8 Gen 2.
Den nya Kryo-processorn är konstruerad med 4nm-teknik med klockfrekvenser upp till 3,2 GHz, vilket medför en prestandaökning på upp till 30 procent och upp till 40 procent mer energieffektiv än föregångaren Snapdragon 8 Gen 1. Den nya grafikkretsen som enbart kallas Adreno erbjuder 25 procent högre prestanda än föregångaren, och upp till 45 procent högre energieffektivitet. Den nya Hexagon-processorn, som hanterar AI, har samtidigt fått 4,35 gången högre prestanda.
När det gäller kommunikation introduceras ett Snapdragon X70-modem som bland annat gör det möjligt att ha två 5G-anslutningar samtidigt. Övriga anslutningar inkluderar Wi-Fi 7 och Bluetooth 5.3.
På kamerafronten är den högsta upplösningen 200 MP och det går att spela in video i 8K-upplösning med 10-bitars NDR. Mobiler kommer även att kunna ha 4K-skärmar med upp till 60 Hz skärmuppdatering, eller QHD+-upplösning med 144 Hz skärmuppdatering. Spelare kan se fram emot ett flertal nya funktioner som stöd för raytracing och GPPA (Game Post Processing Accelerator) som kan efterbehandla grafik för att bland annat lägga till effekter som skärpedjup, rörelseoskärpa och ”bloom”. Det finns även stöd för Vulkan 1.3 och Unreal Engine 5.
De första mobilerna med Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 kan komma att presenteras redan före nyår.
