-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Android 7.0
Radikal anpassning av aviseringarna
Den senaste versionen av Android har en dold funktion som låter användare anpassa notisfältet i toppen praktiskt taget helt utan begränsningar.
Vissa mobiltillverkare låter användaren göra mindre ändringar i Androids navigationsfält, men riktigt så mycket frihet som en dold funktion i den officiella Google versionen av Android 7.0 har inte skådats tidigare. Den låter användare mer eller mindre ändra på allting som har med navigationsfältet att göra.
Nu är tyvärr funktionen inte bara dold, utan även låst, men bara att den finns där i koden tyder på att det är en funktion som kan dyka upp i en framtida uppdatering av Android. Dock har en programmeringskunnig användare lyckats låsa upp funktionen och skickat skärmdumpar till webbsidan Android Police. Enligt tipsaren går det bland annat att ta bort alla standardknappar i navigationsfältet och ersätta dem med nya. Det går även att flytta runt dem och ändra storlek på ikonerna.