-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Fått officiell distributör
Ny på nordiska marknaden: Realmes mobiler börjar säljas i Sverige

Kinesiska Realme har fått en svensk distributör som ska börja sälja deras mobiler i Sverige i september.
Det kinesiska mobilmärket Realme har gjort sig kända för sina mobiler med toppspecifikationer till lägre pris – i andra delar av världen i alla fall. I Sverige har Realme saknat distribution.
Nu meddelar dock den svenska distributören Gandalf Distribution att man blivit officiella distributörer av Realmes mobiler på den nordiska marknaden.
De första mobilerna som börjar säljas är : Realme 6; Realme 6 Pro; Realme X3, Realme X50 Pro, och Realme X50. Realme X50 Pro har omnämnts som en av de billigaste mobilerna med chipsetet Snapdragon 865.
Gandalf Distribution kommer enbart att sälja mobilerna via återförsäljare, och alltså inte som till exempel Xiaoms distributör East-West ha en egen webbutik.
– De första telefonerna kommer att finnas hos många av de större nordiska återförsäljarna med butiker och webbförsäljning inom bara någon vecka. I framtiden hoppas vi kunna erbjuda Realme även via operatörerna, säger Johan Cheng Falkström, marknadschef på Gandalf Distribution till Mobil.
Realme är en del av det kinesiska företaget BBK Electronics, som även driver Oppo, Vivo och Oneplus, och då det sker teknikutbyte mellan märkena är det inte fel att tänka på BBK som en enda mobiltillverkare, en av världens största.