-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Kul idé
Rykte: Bygg ut LG G5 med moduler
Bättre ljud? bättre kamera? G5 kan byggas ut.
Nyligen dök det upp några bilder på vad som påstås vara en LG G5, men denna gång med en konstig utbuktning på baksidan. Nu har fler uppgifter dykt upp som berättar att LG G5 kommer att kunna förses med olika extramoduler.
LG Cam Plus är det första tillbehöret. Det innehåller ingen extra kamera, men däremot knappar för att ta bilder, zoom och blixt samt ett extra batteri på 1100 milliamperetimmar.
Ett annat tillbehör är LG Hi-fi plus, med en DAC utvecklad av Bang Olufsen för att förbättra ljudet hos såväl telefonen som eventuella anslutna tillbehör.
Hela konceptet ska kallas G5 and friends och ska inledas med ovanstående moduler. Framöver ska vi få se moduler med 360-graderskamera, ett slags VR-kit med en extra display och liknande tillbehör.
