-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Ingen rök utan eld?
Patent: Vikbar Iphone-skärm ska kunna reparera sig själv
Apple sägs arbeta med en vikbar skärm som kan reparera repor och småskador själv.
Det har länge cirkulerat rykten om att Apple arbetar med en vikbar Iphone, inte minst sedan företaget för en tid sedan beställde vikbara skärmar från Samsung. Den senaste i raden av indikationer att något är på gång är läckta dokument som tar upp att Apple arbetar med en form av vikbar skärm som kan reparera sig själv.
Patentet lämnades in redan i januari men publicerades inte förrän tidigare i veckan. Bara för att Apple har lämnat in ett patent angående skärmarna behöver det inte betyda att de dyker upp i någon kommande produkt, men det visar i alla fall att företaget har tekniken.
I patentet tar man upp ett ytmaterial som kan reparera sig själv för att eliminera repor och liknande skador. Det föreslås även att processen kan utföras med transparenta ledare som värms upp och därmed fyller ut skadorna på skärmens ytlager.