-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
Android 8.0 Oreo
Samsung återupptar uppdateringen av Galaxy S8

Samsung ska nu ha fixat problemen med uppdateringen av Galaxy S8 och S8 Plus till Android 8.0 Oreo.
Enligt SamMobile rapporterar nu S8-användare i Tyskland att Samsung återupptagit uppdateringen av S8 och S8 Plus till Android 8.0 Oreo.
Även de som redan hunnit uppdatera ska ha en ny, mindre uppdatering att vänta, som hindrar eventuella problem att uppstå i framtiden. Vi på Mobil.se har dock ännu inte fått denna uppdatering.
Orsaken till att uppdateringen stoppades var främst att ett flertal användare råkat ut för att telefonen fastnat i en omstartsloop under uppdateringen. Vi på Mobil fick även in många rapporter om buggar från läsare efter att uppdateringen skickats ut. Förhoppningsvis ska denna nya version lösa bägge problemen.
Om problemen med Android 8.0 Oreo på Galaxy S8 nu är lösta kan vi även vänta oss systemversionen till Note 8 inom kort, då denna systemversion på telefonen nyligen certifierats av Wifi Alliance.
Har ni fått den nya uppdateringen ännu, och löste den eventuella problem? Skriv i så fall gärna och kommentera!