-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Mobilchefen bekräftar
Samsung har AI-högtalare på gång

Jodå, precis som ryktet gjort gällande så planerar Samsung att släppa en AI-högtalare, sannolikt baserad på elektronikjättens egen AI-assistent Bixby.
Det är Samsungs mobilchef DJ Koh som nu avslöjat att den koreanska elektronikjätten mycket riktigt har en AI-högtalare i stil med Amazons Echo på gång. Ryktet om dylik hårdvara från Samsung tog fart redan i maj i år, men ingen har bekräftat saken förrän nu. Koh vill däremot inte berätta någonting om högtalarens specifikationer, eller ens om den kommer att vara baserad på Bixby. Men att Samsung vill få så stor spridning av sin AI-assistent som möjligt är å andra sidan självklart, så allt annat vore en enorm skräll.
Inget lanseringsdatum
Koh har inte heller sagt någonting om ett eventuellt lanseringsdatum för högtalaren. Men om Samsung ska klara den snabbt ökande konkurrensen i segmenten lär man få skynda sig. Amazon har redan plockat åt sig en rejäl marknadsandel i hemlandet USA och Google har redan släppt sin motsvarighet Google Home. Det lär knappast bli enklare att slå sig fram i segmentet när Apple släpper sin Homepod i december heller. I Sverige finns än så länge ingen AI-högtalare att köpa överhuvudtaget.