-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Kameran
Samsung lockar med S9:ans nya funktioner

Med alla läckor om Samsungs kommande toppmodell vet vi redan ganska mycket, men nu adderar Samsung själva uppgifter om vad den kommande telefonen ska erbjuda för nyheter.
Det är bekräftat att Samsung lanserar Galaxy S9 den 25 februari i Barcelona och många inofficiella uppgifter har cirkulerat om vad telefonen ska erbjuda, hur den ser ut och vilka specifikationer som är aktuella. Nu vill Samsung själva bidra till informationsflödet med några lagom subtila ledtrådar om vilka nya funktioner vi får se i S9. De gör det genom tre olika filmer på Youtube som Samsung Korea postat.
Alla filmer (se nedan) har samma dramaturgiska upplägg och den första visar en mängd snabbrörliga motiv. Den avslutas sedan med en filmsekvens i slow motion och siffran 9, vilket så klart antyder att Galaxy S9 får en utvecklad funktion för slow motion-filmning. Den andra filmen visar att kameran ska vara väldigt bra i mörker och den tredje att du ska kunna göra 3d-emojis så att du med hjälp av S9 kan skapa tecknade emojiversioner av ditt eget ansikte.