-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Färre sprickor och bättre hållbarhet
Samsung utvecklar starkare glas för vikbara enheter

Samsungs nästa Z Flip och Z Fold kan få nytt hållbarare glas.
Samsungs ultratunna glas lanserades för tillsammans med Galaxy Z Flip och har använts i ett flertal av företags vikbara enheter sedan dess. Det har dock rapporterats om att en del enheter har fått sprickor trots att man har försökt att modifiera ytskiktet på glaset sedan lanseringen.
Nu uppges dock Samsung vara på gång med en helt ny generation av det ultratunna glaset med namnet Super UTG som ska vara både hårdare och mer hållbart än det befintliga glaset, vilket ska minska risken för ”spontansprickor”. Det nya glaset ska säven fungera bättre tillsammans med Samsuns penna S Pen.
Det nya glaset ska enligt uppgift först användas på den kommande Galaxy Z Fold 4 som tros visas upp i augusti, och eventuellt också på den kommande Galaxy Z Flip 4.