-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Samsungs framtid är vikbar
Samsungs billigare vikbara kan bli utan 5G

Samsung storsatsar på att göra vikbara mobiler allmängods.
Samsung är övertygade om att vikbara mobiler är framtidens melodi och uppges planera att lansera tre stycken under nästa år - Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 3 samt en ännu i stort sett okänd enhet som anses bli en vikbar budgetmodell som kallas Z Flip Lite.
Modellbeteckningen på denna telefon är SM-F720F och tros bli en telefon som är avsedd för den internationella marknaden, rapporterar Galaxy Club. Baserat på tidigare modellbeteckningar har enheten inte 5G, och om det inte dyker upp något nytt ännu inte lanserat systemchipp kommer den troligtvis att använda en Snapdragon 855 Plus.
Det mesta av detta är dock fortfarande spekulationer och kvalificerade gissningar. Det finns även rapporter om att SM-F720F skulle vara en budgetmodell av Galaxy Z Flip 3 och en del av Samsungs planer att tillverka mer än tre miljoner Galaxy Z Flip 3.