-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Snapdragon-processorn blir snabbare
De mest kraftfulla mobilerna idag har Qualcomms Snapdragon-processor på en 1 gigahertz. En snabbare variant når mobiltillverkarna om några veckor och under året kommer en version med dubbla kärnor.
HTC HD2 och Acer Liquid hör till de mest kraftfulla mobilerna på markaden för närvarande och båda har 1 gigahertz-processorer från Qualcomm innanför skalet. Även i Googles egen Nexus One hittar man en Snapdragon-processor.
Luis Pineda, senior vice president hos Qualcomm, uppger för webbplatsen Hexus.net att man inom bara några veckor kommer ge mobiltillverkarna att tillgång till en Snapdragon-processor på 1,3 gigahertz med modellbeteckningen 8X50A. Mot slutet av året räknar man med att de första telefonerna med den processorns ska finna ute på marknaden.
Qualcomms planer innefattar också att innan årets slut kunna lansera en Snapdragon med dual-core, dubbla kärnor. Processorn, som ska få beteckningen 8X72, består av två Scorpion-kärnor på vardera 1,5 gigahertz. Den är tänkt att kunna användas både i avancerade mobiltelefoner och den typ av enheter som befinner sig mellan smartphones och minidatorer och som ibland kallas smartbooks.