-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Minskat missbruk
Snokande appar minskade med 98 procent

Google har infört nya regler som gör att det är svårare att få in appar i Google Play som ber om tillgång till samtalslogg eller sms-trafik, utan att de egentligen behöver det.
I oktober 2018 införde Google en policy som skulle motverka att appar fick tillgång till data de inte behövde för att utföra de tjänster som de var skapade för. Det verkar ha haft en, om man får tro Google, väldigt stor effekt då andelen appar som ber om tillgång till samtalsloggar och sms-trafik har minskat med 98 procent. De två återstående procenten är appar som faktiskt behöver den tillgången för att fungera.
Google hävdar också att de har stoppat nästan 800 000 appar som bryter mot deras policy från att komma in i Google Play. En annan policy som införts, och håller appar borta, är en om att utvecklare måste notera om apparna är menade för barn eller inte. Mängden malware ska också ha minskat med hjälp av Google Play Protect. Malware är dock fortfarande ett problem, bland annat via appar med sårbarheter som finns i Play.