-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Lurar barn att genomföra köp
Studie: 135 populära barn-appar har manipulativt innehåll
135 mycket populära appar som riktar sig till yngre barn är fyllda med manipulativt innehåll som dels lurar till köp, dels lurar barnen att dela med sig av känslig information. Det visar en undersökning som nu genomförts i USA.
En färsk studie som nu publicerats i tidskriften Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics visar att det finns manipulativt innehåll i 135 populära barn-appar för Android och IOS. Barnen luras bland annat att göra köp och lämna ifrån sig personliga uppgifter på olika sätt. Organisationen Campagin for a Commercial-Free Childhood som ligger bakom undersökningen har nu vädjat till den amerikanska myndigheten FCC (Federal Communications Commission) om att inleda en närmare granskning av apparna.
Gäller både gratis- och betalappar
Det handlar om både gratisappar och betalappar, och 96 av dem tillhör de mest nedladdade i åldersspannet 5 år eller yngre. En tredjedel av apparna har dessutom kategoriserats som ”pedagogiska”. Lejonparten av apparna har laddats ned mer än fem miljoner gånger. Särskilt allvarligt ser organisationen Campagin for a Commercial-Free Childhood på de fall där man maskerat det manipulativa innehållet som en del av exempelvis ett spel.