-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Asus skojar till det
Styr moderkortet med mobilen

Asus X99 är inte bara ett nytt moderkort från Asus, det är även begåvat med en koppling mot mobilen.
Egentligen är det halvt vansinne att det här inte är standard numera, särskilt eftersom alla prylar ska kopplas upp och börja prata med mobilen. Vad det handlar om är Asus senaste moderkort Tuf Sabretooth X99, som utöver toppspecifikationer för moderna moderkort och en skriande brist på nämnda kattdjur faktiskt ska kunna prata med Androidmobiler och plattor.
Asus Tuf Detective heter lösningen och ska låta användaren (antagligen trådat baserat på bilden och att inget annat nämns) läsa av specifikationer, spänningar och frekvenser samt låta användaren rensa Cmos-minnet eller sätta på och stänga av datorn via mobilen.
Lösningen är väldigt inriktad mot överklockare, men det är fortfarande kul att de här två produktgrupperna börjar prata med varandra. Däremot är det oklart när moderkortet dyker upp och vad det landar på i pris.