-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
31 mars
Svenska smartklockan Kronaby börjar säljas

Nästa vecka kan du köpa den svenskutvecklade smartklockan Kronaby.
Kronaby är ett svenskt företag som gett sig på att utveckla smartklockor med riktig urtavla. Idén är inte ny, vi har sett liknande från bland annat Withings, men Kronaby verkar ha en del smarta idéer kring hur smartklockan ska funka, som filtrering av notifieringar per kontakt och inte bara per tjänst. Här finns också stegräknare, påminnelse att röra sig med mera.
En annan trevlig detalj är att klockorna använder vanligt klockbatteri och ska klara sig i två år innan du byter batteri hos urmakaren som med en vanlig klocka. Kronabys klockor fungerar med både Android och Ios.
Den 31 mars kan du köpa klockan från www.kronaby.com. I mitten av april kan den också köpas från Klockmaster och Stjärnurmakarna i butik. Kronabys klocka finns i fyra modeller och 24 olika utföranden, och priset ligger i intervallet 3500 - 6000 kronor, beroende på modell och utförande.