-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Avslöjades av fotografen
Systemkamerabild använd i reklam för kameran i Samsung Galaxy A8 Star

Det är inte första gången som en telefontillverkare ertappas med att ha försökt sälja in en mobilkamera med hjälp av systemkamerabilder.
Sanningen har en tendens att komma fram, åtminstone om man är direkt klantig. Och det får man nog säga att Samsung Malaysia har varit när det handlar om reklamen för telefonmodellen Galaxy A8 Star, vars kamera nu har marknadsförts med hjälp av bilder tagna med en systemkamera. Det var fotografen Dunja Djudic som upptäckte tilltaget. Bilden hade hon lagt upp på fotosajten Eye Em, en av många sajter som erbjuder fotografer möjligheten att lägga upp sina bilder för licensiering. Bilden föll uppenbarligen Samsung i smaken, då man använt den för att göra reklam för porträttläget på sin mobilkamera, trots att den togs med hjälp av Djudics systemkamera. Exakt vilken typ av systemkamera hon använt framgår däremot inte.
Inte första gången
Bilden har beskurits och bearbetats i efterhand av Samsung. Man har bland annat lagt in en helt ny bakgrund och därefter färgmatchat ansiktet på bilden. Det hela är aningen anmärkningsvärt med tanke på att Samsung Brasilien bara så sent som i augusti hamnde i blåsväder av en liknande anledning. Och innan dess har dessutom Huawei ertappats med ett snarlikt tilltag. Att företag använder sig av licensierade bilder från tredje part i sin marknadsföring är förstås inget problem i sig, men när en systemkamerabild används för att marknadsföra en mobilkamera är man onekligen ute på djupare vatten. Samsung har inte kommenterat saken ännu.