-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Enklare avslut
Telia Sense utökar med parkering
Telias smarta dosa för bilen ska avsluta din parkering automatiskt.
Att betala parkeringen med mobilen har flera fördelar. Istället för att lägga i mynt för den tid du tror att du kommer parkera kan du starta och stoppa parkeringen frå telefonen. Då betalar du alltså bara för den tid du faktiskt utnyttjar parkeringen. Nu ansluter sig Easypark till Telias biltjänst Telia Sense för att ytterligare förenkla. Parkeringen avslutas helt enkelt automatiskt när din bil lämnar parkeringsplatsen.
Telia Sense är en liten dosa som du sätter i din bil och som ska lägga till en rad smarta tjänster som annars bara de senaste och dyraste bilarna har. Telia Sense kopplar upp bilen och gör att du bland annat ska kunna få automatiska körjournaler, se var bilen är, få varningar när något är fel och dessutom surfa med hjälp av den 4G-uppkoppling som dosan delar med sig av. Vi har testat Telia Sense med nedslående resultat, ett test du kan läsa här.
Easypark ansluter sig
Sedan tidigare har Bilprovningen, Folksam, Bilia och Viking Vägassistans erbjudit sina tjänster via Telia Sense, men nu ansluter sig alltså även Easypark. Eftersom Telia Sense hela tiden vet bilens position kan tjänsten se till att avsluta din parkering automatiskt utan att du själv behöver göra något. Tanken är att du startar din parkering som vanligt i Easyparks app och att parkeringen sedan automatiskt avslutas när Telia Sense märker att din bil förflyttats från parkeringen.
Inte ensamma
Telia själva uppger att de är “den enda operatör i världen som kan erbjuda en heltäckande lösning för den uppkopplade bilen” men det är inte länge sedan som även Telenor lanserade en liknande tjänst där även Easypark var med som partner redan från start. Telenor testar för närvarande sin tjänst i Sverige, Norge och Danmark innan den blir tillgänglig för intresserade kunder.
