-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nokia-uppdatering av Windowstelefoner
Tidsplan läckt för Cyan-uppdatering

Inom de närmsta två månaderna kommer tretton Nokia-mobiler få ta del av Cyan-uppdateringen.
Den kommande Cyan-uppdateringen för Nokias Windows Phone-baserade Lumia-telefoner kommer rullas ut samtidigt som telefonerna uppgraderas från Windows Phone 8 till Windows Phone 8.1. Först ut med uppdateringen är den nya modellen Lumia 630, där uppdateringen redan från start är installerad på telefonen.
Nu har en mer specifik tidsplan för när uppdateringarna är tänkta att rullas ut till telefonerna från den Microsoft-ägda finska mobiljätten läckt ut på nätet. Det är Evleaks som har kommit över ett schema där ungefärliga datum för inte mindre än tretton modeller vad Cyan-uppdateringen beträffar går att ta del av.
De första telefonerna som får uppdateringen enligt schemat, som förvisso endast uppges gälla för Nederländerna, Belgien och Luxemburg, blir Lumia 635, Lumia 930, Lumia 925, Lumia 1020 och Lumia 1520
